تولید سجاده اشتیاق

۱۳۹۷/۹/۸ پنج شنبه
(0)
(0)
تولید سجاده اشتیاق
تولید سجاده اشتیاق

تولید سجاده فرش

 

سجاده بافی و بافت فرش های با نقش های اسلیمی و تاریخی به منظور تأمین شرایط و لوازم مکان نمازگزار از لحاظ طهارت و پاکی و توجه به محیط آراسته است. ابعاد سجاده فرش های شخصی و خصوصی معمولاً کوچک و قابل حمل بوده و اکثراً توسط نخ های پشمی خود رنگ سفید- کرم- سیاه و با طرحی شبیه محراب بافته می شود. سجاده فرش شخصی و تک نفره در تمام مکان ها قابلیت استفاده دارد.

نمونه دیگر از فرش های سجاده ای مورد استفاده مردم قرار می گیرند که در مکان های عمومی و اجتماعی همچون مساجد،حسینیه ها،نمازخانه ها و سالن اجتماعات و ... به صورت ثابت نصب شده اند و قابلیت جابجایی آنها تنها در محیط همان مکان امکان پذیر می باشد.

در صدر اسلام سجاده وجود نداشته و در ابتدای پیدایش آن، به این دلیل که سنت پیامبر نبوده، از سوی بسیاری از مسلمانان با آن مبارزه می‌شده و از جمله در دوران بنی امیه سجاده‌ها را می سوزاندند. سجاده را معمولاً بعد از نماز جمع (لوله یا تا) می‌کنند. از خرافات گذشتگان این بوده که اگر جانماز جمع نشود شیطان به روی آن خواهد رفت و نماز خواهد گذاشت.

 

طرح اصلی سجاده معمولاً محراب است. نقش قندیل، ستون و سر ستون هم در سجاده معمول است. دوران طلایی بافت سجاده اوایل سدهٔ هفدهم م. ( یازدهم ه. ق.) بوده است. شیعیان در بالای محراب، یا در حاشیه سجاده کتیبه‌هایی به نام معصومین – و اشعاری در مدح ایشان- و کلماتی چون "یاهو" یا حروف ابجد مانند ۱۲۱ (یا علی)، ۱۱ (هو) نقش می‌کرده اند. در حالی که سجاده‌های ایرانی با گل و بوته و نقش جانوران زیاد دیده شده، سجاده‌های مناطق دیگر – مانند آسیای صغیر- هرگز با شکل حیوانات دیده نمی‌شود. سجاده‌های بافت بلوچ، افغان و ترکمن رنگ متن قرمز سیر، ارغوانی تیره یا مشکی دارند.

در تولیدات سجاده فرش های جدید که بواسطه صنعت نساجی صورت میگیرد ، سجاده فرش ها بوسیله دستگاه های عظیم تولید فرش و سجاده تهیه می شوند که این کار باعث فراگیر شدن استفاده فرش و سجاده در مساجد شده است و به  صرفه بودن استفاده از فرش سجاده ای در مکان های عمومی می باشد.

شرکت فرش سجاده ای عرش و فرش اشتیاق کاشان نیز در راستای تولید محصولات با کیفیت سجاده و فرش گام های فراوانی را برداشته که می توان به تولید سجاده و فرش و قالی های نمونه و تضمینی اشاره کرد.

 

سجاده فرش اشتیاق کاشان

09133635987

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده