رکود،فرش بافندگان را نشانه گرفته است

۱۳۹۶/۲/۱۰ یکشنبه
(0)
(0)
رکود،فرش بافندگان را نشانه گرفته است
رکود،فرش بافندگان را نشانه گرفته است
رکود فرش بافندگان را نشانه گرفته است/ چراغ فرش دستباف رو به خاموشی است

در سالهای اخیر به علت افزایش قیمت مواد اولیه ،‌ حمایت نکردن از بافندگان فرش دستباف سبب شده تا فعالان این عرصه انگیزه خود را برای ادامه کار از دست دهند و شاهد بیکاری و رکود در این صنعت هنری و فرهنگی در کشور باشیم.
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری خانه ملت؛ روزگاری نه چندان دور فرش دستباف ایرانی دارای جایگاه، ارزش و اعتبار ویژه ای در کشور و همچنان جهان بود و نقش و نگار و طرحش هر بینننده ای را به تحسین وا می داشت اما چند سالی است که در کمتر خانه ای می توان فرش های ایرانی را مشاهده کرد.

در سایه کاهش توان اقتصادی و نبود قدرت خرید، فرش دستباف ایرانی کالایی لوکس محسوب می شود که هرکسی نمی تواند آن را بخرد و در خانه اش پهن کند زیرا فرش دستباف که اثری هنری محسوب می شود و باید بابت هنر دست بودنش بهایش را پرداخت اما ایرانی‌ها چند سالی است که نمی توانند به تمایل خود برای خرید فرش هایی با طرح و نقش سنتی پاسخ دهند.

در این اوضاع و احوال عبدالله بهرامی مدیر عامل اتحادیه تعاونی های تولیدکنندگان فرش روستایی و شهری گفته است که" بنا به آماری که مرکز ملی فرش ایران ارائه داده است، در حال حاضر یک میلیون بافنده داریم یعنی ظرف دو دهه چهار میلیون نفر شغل شان را از دست داده اند."

وی خاطرنشان کرد: "در دهه 70 و 80 دو میلیون بافنده داشتیم و ظرفیت حدود شش میلیون متر مربع بود و به همان نسبت نیز صادرات بالایی داشتیم. بعد از مواجه شدن با تحریم و مشکلات دیگری مانند سوء مدیریت و همچنین رکودی که بر اروپا حاکم شد، باعث شد نتوانیم با موقعیت و ظرفیت فرش در کشور هماهنگ شویم و با کاهش صادرات روبرو شدیم.  "

در سالهای اخیر به علت افزایش قیمت مواد اولیه ،‌ حمایت نکردن از بافندگان فرش دستباف سبب شده تا فعالان این عرصه انگیزه خود را برای ادامه کار از دست دهند و با وجود وعده های مکرر در مورد حمایت از قشر کارگر، متاسفانه اکنون مدتی نیز است که بیمه فرشبافان نیز قطع شده است .

در کنار این موارد باید گفت کشورهایی مانند چین، هند، ترکیه، منطقه تبت و پاکستان رقبای اصلی فرش دستباف ایرانی محسوب شده و باعث شده‌ اند تا فرش دستباف ایرانی ارزش واقعی خود را  تا حد زیادی در بازارهای جهانی از دست دهد.

http://tnews.ir

 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده