مواد اولیه برای بافت فرش و فرش سجاده ای

۱۳۹۶/۱/۶ یکشنبه
(0)
(0)
مواد اولیه برای بافت فرش و فرش سجاده ای
مواد اولیه برای بافت فرش و فرش سجاده ای
مواد اولیه برای بافت فرش و فرش سجاده ای
 
سه ماده اولیه به نامهای تار، پود و پرز در بافت فرش و فرش سجاده ای مشارکت دارند:
 
1.تار عبارت از رشته‏‌های موازی عمودی است که از پنبه، پشم و یا ابریشم تشکیل شده است.
 
2. پود عبارت از رشته‌‏های موازی افقی است که از بین رشته‏ های تار می‏گذرد. جنس پود نیز ممکن است از پنبه، پشم و یا ابریشم باشد.
 
3. پرز عبارت از گوشت فرش و فرش سجاده می‏باشد که سطح خارجی فرش و فرش سجاده ای را می‏پوشاند و به‌وجود آورنده طرح و رنگ‏های مختلف می‏باشد. پرز نیز ممکن است از پشم، کرک و یا ابریشم باشد.
 
 تار و پود فرش و فرش سجاده ای در بیرجند معمولاً از نخ پنبه ‏تابیده شده است که به آن “ریس” می‏گویند و پرز آن از نخ پشم (خامه) است. نخ ابریشم نیز در برخی از فرش ها و در بعضی از نقاط فرش بویژه در سرترنج‌‏ها و لچکی‏ها به منظور زیبائی به‏ کار می‏رود. این فرش ها به فرش های گل ابریشم موسوم می‏باشند. گاهی از مواد دیگری مانند مو به جای پنبه در تار و پود و از کرک به جای پشم در پرز فرش و سجاده فرش استفاده می‏شود. ولی از نظر مقاومت و اقتصادی بودن ترکیب نخ پنبه در تار و پود و پشم در پرز فرش و فرش سجاده از سایر مواد بهتر، بادوام‌تر و متداول‌تر است.
 
بهترین پشم، پشم بهاره می‏باشد که از روی بدن حیوان زنده چیده شود. این پشم‏‌ها دارای طول بیشتری می‏باشند. پشم‏‌های دباغی شده که با استفاده از مواد قلیائی از روی پوست جدا می‏شود، برای قالیبافی مناسب نیست. با توجه به اینکه گوسفندان بر روی خاک‌های خشک و مرطوب و بر روی گیاهان می‏خوابند پشم آنها فوق‌‌العاده کثیف و چرب می‏باشد. از این رو برای اینکه پشم‏‌ها کاملاً تمیز شوند اولاً باید اجزای اضافی آنها حذف گردد، ثانیاً چربی آنها گرفته شود و ثالثاً برای اینکه به طور یکنواخت رنگ پذیر باشند، سه بار مورد شستشو قرار گیرند. یک بار قبل از پشم چینی و بار دیگر پس از پشم چینی و بعد از ریسندگی و با رسوم پس از رنگرزی که رنگ‏‌های جذب نشده شسته شوند.

 
برای شستشوی پشم و نخ باید از شوینده‌‌های خاصی استفاده گردد که خاصیت قلیائی نداشته باشند. نوع پشم به کار رفته برای پرز باید از یک ضخامت متوسط انتخاب شود. از پشم فرفری و مجعد نباید استفاده گردد (پشم‏‌های مجعد حالت فنری ندارند و بر روی هم می‏خوابند).
 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده