تولید سجاده فرش

۱۳۹۶/۱/۳ پنج شنبه
(0)
(0)
تولید سجاده فرش
تولید سجاده فرش
تولید سجاده فرش

فقط نیمی از ظرفیت کارخانه‌های فرش ماشینی فعال است


معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، تجارت و معدن گفت: 125 میلیون متر مربع ظرفیت اسمی فرش ماشینی در کشور است ولی حدود نیمی از این ظرفیت استفاده می‌شود.
به گزارش ایسنا، حسین ابویی مهریزی در چهارمین کنفرانس فرش ماشینی در دانشگاه آزاد واحد کاشان اظهارکرد: بر اساس پیش بینی‌ها با تکمیل طرح‌های نیمه تمام در یکسال آینده طرفیت تولید این صنعت بیش از 185 میلیون متر مربع در کشور خواهد رسید.
 
وی افزود: در حال حاضر 53 طرح نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی 10 تا 40 درصد با ظرفیت 10 میلیون مترمربع، 137 طرح نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی 40 تا 70 درصد با ظرفیت 30 میلیون متر مربع و 104 طرح بالای 70 درصد با 27 میلیون متر مربع فرش ماشینی در کشور وجود دارد.
 
معاون وزیر صنعت ادامه داد: باید ظرفیت 185 میلیون متر مربع در صنعت فرش ماشینی را جدی بگیریم و بررسی کنیم آیا بازار داخلی کفاف این میزان تولید را دارد و سپس بازار بزرگ صادرات جهانی را در چارچوب حفظ و ارزش و اعتقادات نظام مطرح کنیم.
 
ابویی مهریزی با بیان اینکه در وزارت صنعت و معدن و تجارت یکی از رشته‌های راهبردی صنعت نساجی است، افزود: در حوزه فرش ماشینی تولید 150 میلیون مترمربع تا پایان سال 1404 هدف‌گذاری شده است که با نگاهی به ظرفیت 185 میلیون متر مربع در سال آینده متوجه ظرفیت‌های کاذب در این صنعت می‌شویم.
 
معاون طرح و برنامه وزیر صنعت گفت: در 10 ماه نخست امسال 49 هزار و 600 تن فرش ماشینی، موکت و زیرانداز معادل 12 میلیون مترمربع با میزان 276 میلیون دلار صادرات داشته‌ایم که با احتساب فرش دستبافت این عدد به حدود 500 میلیون دلار می‌رسد.
 
ابویی مهریزی افزود: میزان صادرات فرش ماشینی به افغانستان 45 درصد، 25 درصد به عراق، 15 درصد ترکمنستان و پاکستان است که این بدین معنی است که هرچه مقاصد صادرات کمتر باشد حجم اقتصادی کوچک‌تر می‌شود.
 
وی تصریح کرد: صنعت فرش ماشینی از لحاظ واردات آسیب پذیر نیست به گونه‌ای که در 10 ماه نخست امسال دو میلیون دلار در این صنعت واردات داشته‌ایم.
 
معاون طرح و برنامه وزیر صنعت افزود: باید بپذیریم متوسط نرخ بهره برداری از ظرفیت فرش ماشینی حدود 50 درصد است و در برنامه ششم توسعه حدود یک سوم رشد تعیین شده از محل نرخ بهره برداری خواهد بود. وی گفت: در سال 2016 تقاضای جهانی برای فرش و موکت و زیرانداز با تعیین 4.9 نرخ رشد 18.6 میلیارد متر مربع است که در سال 2018 با احتساب همین نرخ رشد این رقم به 19.4 میلیارد متر مربع می‌رسد.
 
معاون وزیر صنعت ادامه داد: سهم ایران از این بازار جهانی کمتر از نیم درصد است، در حالی که در برخی از بازارهای شرق آسیا وخاورمیانه نرخ رشد به 30 درصد می‌رسد که نشان می‌دهد هم افزایی در برخی صنایع بازدهی نزولی دارد و تعداد زیاد صادرکننده می‌تواند مانند صنایع کاشی و سیمان نیز بازدهی نزولی داشته باشد.
 
ابویی مهریزی گفت: استان اصفهان به ویژه در شهرستان کاشان و آران و بیدگل 838 واحد فرش ماشینی وجود دارد که با ظرفیت تولید 85 میلیون مترمربع فرش در رتبه نخست کشور را با توجه ظرفیت 125 میلیون مترمربعی دارد.
 
معاون طرح و برنامه وزیر صنعت افزود: این تعداد واحد نساجی در یک منطقه نه اقتصادی است نه درست است به گونه‌ای که هرچه تعداد صادرکننده‌ها بیشتر باشد تحقق اهداف مورد نظر را در این زمینه نامشخص خواهد بود.
 
ابویی مهریزی خاطرنشان کرد: تا درآمد شرافتمندانه توسط شغل پایدار نباشد معضلات اجتماعی حل شدنی نیست و آموزش‌های دینی، دانشگاهی و نصایح بزرگان نیز در حل مشکلات مؤثر نخواهد بود بنایراین باید از صنعت به عنوان یک اقتصاد پیش قراول در تولید و شغل مولد استفاده ببریم.

http://tnews.ir
 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده