سجاده فرش مسجد جامع نیشابور

۱۳۹۵/۹/۱۶ سه شنبه
(0)
(0)
سجاده فرش مسجد جامع نیشابور
سجاده فرش مسجد جامع نیشابور
سجاده فرش مسجد جامع نیشابور

در پست های قبلی وب سایت فرش سجاده ای عرش کاشان sfarsh در مورد سجاده فرش مسجد آقابزرگ کاشان ، سجاده فرش مسجد جامع اشتر جان و سجاده فرش مسجد تاریخانه دامغان مطالبی ارایه دادیم .
در این پست قصد داریم در مورد فرش سجاده ای مسجد جامع نیشابور مطلبی ارایه دهیم. با ما همراه باشید
 
مسجد جامع نیشابور یکی مساجد قدیمی ومهم خراسان در شهر نیشابور، در خیابان امام خمینی است.این مسجد از بناهای دوره تیموری است که در سال 899 فمری توسط پهلوان علی کرخی فرزند بایزد کرخی ساخته شده و اکنون در این مسجد نماز جکعه نیشابور برگزار می شود. این مسجد چهار ایوانی دارای 3 مدخل و بدون مناره و گنبد است که در سمت شمال، شرق و غرب مسجد قرار دارند و مسجد را به محلات قدیمی شهر ارتباط می دهند . بر روی دو پایه ایوان ورودی مسجد دو قطعه سنگ دارای کتیبه با تاریخ 1021 هجری قمری نصب شده است . این اثر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدده است. مسجد جامع در حال حاضر در مرکز شهر نیشابور و ضلع غربی چهارراه انقلاب در راستای خیابان امام خمینی واقع شده است.
 
این مسجد بر اساس کتیبه تاریخی آن که بر روی ایوان جنوبی نصب شده، در سال 899 شمسی (1493 میلادی) با تلاش پهلوان علی کرخی فرزند بایزید، عصر سلطان حسین بایقرا، در دوره تیموریان در شهر نیشابور بنا شد. بر اساس کتیبه بالایمحراب ‚ در دوره شاه عباس صفوی بازسازی شده‌است. و بار دیگر در سال 1126 ه. ق توسط عباسقلی خان بیات - حاکم نیشابور - تعمیر و بازسازی شده‌است.
 
فرش سجاده ای، فرش سجاده ای مسجد جامع نیشابور،فرش سجاده،سجاده،سجاده فرش،شرکت فرش سجاده ای،فرش سجاده ای کاشان،فرش سجاده کاشان،سجاده فرش عرش،فرش کاشان،سجاده مسجد،فرش،سجاده فرش مسجد جامع نیشابور،فرش محرابی،سجاده فرش محرابی،فروش سجاده فرش،سجاده فرش کاشان

بنای کنونی مسجد با نقشه دو ایوانی دارای چهار شبستان در جهات مختلف و سه در در ضلع شمالی ‚ شرقی و غربی است. مساحت کل مسجد حدود 7083 و زیر بنای آن 4377 متر مربع است ورودی اصلی مسجد از جانب شمال و پشت ایوان شمالی است.
 
 این ورودی از بیرون دارای سردری با تزیینات مقرنس کاری است که ساختمان آن مربوط به تعمیرات دوره‌های بعدی است. بر دو طرف این سر در ‚ دو سنگ نبشته از شاه عباس اول مورخ 1021 ه. ق و متضمن فرامینی نصب شده‌است. بعد از این ورودی ‚ هشتی واقع شده که در سمت چپ آن ‚ قبر بانی بنا درون زیر زمینی قرار دارد صحن مسجد به ابعاد 59-45 متر در وسط دارای حوض آب و در جانب شمال و جنوب ‚ ایوان و در جهات دیگر ‚ رواق و شبستان است.
 
 در بنای حاضر هیچ اثری از ایوان‌های شرقی و غربی دیده نمی‌شود. ایوان جنوبی به ارتفاع 19/5 متر ‚ بزرگترین و اصلی ترین بخش مسجد است که از آن به عنوان مقصوره و شبستان تابستانی استفاده می‌شود. این ایوان در بالا دارای دو گلدسته بوده که ظاهراً در تعمیرات دوره اخیر بر چیده شده‌است.
 
 در دیواره ایوان ‚ هم تراز با بام رواق‌های صحن ‚ یک راهرو تعبیه گشته و هم سطح با آن ‚ سه طاقنما در دیواره جنوبی ایوان ساخته شده‌است. در وسط دیواره جنوبی ایوان ‚ محراب مسجد در یک طاقنمای عمیق با قوس مقرنس کاری شده قرار دارد. طاقنمای محراب فعلی ‚ یک نیم هشت ضلعی با ازاره‌ای مرکب از کاشی آبی و سفید است که احتمالاً مربوط به دوره صفوی است بر بالای محراب ‚ بر لوح سنگی ‚ قطعه شعری طولانی نوشته شده که بر اساس محتوای آن ‚ این مسجد در سال 1126 ه. ق توسط عباسقلی خان بیات - حاکم نیشابور - تعمیر و بازسازی شده‌است. همچنین در همین محل ‚ قطعاتی از یک کتیبه قرآنی به خط ثلث درشت محفوظ مانده که احتمالاً از دوره تیموری است نمای ایوان‌های از طرف صحن ‚ با طاقنماها و تزیینات آجری ساده تزیین و نماسازی شده‌است.
 
 مطالعه ساخت دیوارهای ایوان جنوبی و ارتباط آنها با شبستان‌های مجاور ‚ حکایت از چند مرحله ساختمانی دارد. در چهار جهت مسجد ‚ شبستان‌هایی با ستون‌ها و سقف‌های ضربی آجری قرار دارد که علی‌رغم تعمیرات و بازسازی‌ها ‚ اصالت خود را حفظ کرده‌اند. شبستان‌های مجاور دیوار جنوبی ‚ در طرف راست ‚ شش دهانه در عرض و چهار دهانه به موازات ایوان دارند ‚ با این تفاوت که دهانه‌های شبستان سمت چپ بسیار بزرگتر از دیگری است.
 
 ابعاد پایه طاق‌ها در همه جای مسجد یکسان نیست. بر روی این پایه‌ها ‚ قوس‌هایی با آجرچینی جناغی و بر روی آنها طاق‌های گنبدی قرار گرفته‌است که در میان آنها حداقل یک نمونه از طاق بخش بخشی با باریکه‌های متقاطع (کاربندی) وجود دارد. ظاهراً بقیه طاق‌ها همگی مربوط به دوره پس از تیموری هستند. نمای شبستان‌ها از طرف صحن بازسازی شده و فاقد اصالت تاریخی و هنری است.
 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده