سجاده

۱۳۹۵/۱۰/۲۵ شنبه
(0)
(0)
سجاده
سجاده

به طور کلی سجاده نماز در طرح ها و اندازه های مختلفی وجود داشته است و از ابتدای تاریخ اسلام و وجود دین و آیین دینی و مذهبی در اماکن مذهبی و توسط افراد مذهبی مورد استفاده قرار می گرفته است و به صورت قطع نمی توان آن را نسبت به گروه و اجتماع خاصی دانست و همچنین نمی توان اندازه سجاده را در قالب ثابت و مشخصی بدون تغییر دانست بلکه سجاده ها در اندازه های متفاوت وسجاده ها در طرح های مختلف از ابتدا وجود داشته است.
ولی ما برای نمونه سجاده را بصورت ذیل می دانیم:

 
سجاده،سجاده فرش،سجاده مسجد،سجاده مسجدی،سجاده مصلی،سجاده نماز،سجاده مساجد،سجاده مدارس،سجاده مدرسه،سجاده محرابی،بافت سجاده ،سجاده ارزان،فرش سجاده ای،سجاده ادارات

((سجاده؛ قالیچه ای دو ذرعی و به طور معمول ابریشمی که اندازه آن نزدیک 140×220 سانتیمتر است. طرح سجاده براساس نقش طاقنماست که نشان محراب است با آیه هایی از قرآن در بالا و چهار سوی آن به خط کوفی،نسخ و نستعلیق . ))

در سجاده های بلوچ از نمای درخت نیز بهره گیری می شود. کرمانشاه،بیجار و سنندج از جمله کانونهای بافت سجاده است. به قالیچه سجاده ، سجاده شاه عباسی نیز می گویند.
جانماز یا سجاده فرشی کوچک است که مسلمانان بر کف اتاق یا زمین می‌گسترند و روی آن نماز می‌گزارند.
و همچنین می توان این گونه سجاده را توضیح داد که:

((سجاده یا جانماز نوعی قالیچه است که مسلمانان بر آن نماز می گزارند. در صدر اسلام سجاده وجود نداشته و در ابتدای پیدایش آن، به این دلیل که سنت پیامبر نبوده، از سوی بسیاری از مسلمانان با آن مبارزه می‌شده و از جمله در دوران بنی امیه سجاده‌ها را می سوزاندند.))

سجاده را معمولاً بعد از نماز جمع (لوله یا تا) می‌کنند. از خرافات گذشتگان این بوده که اگر جانماز جمع نشود شیطان به روی آن خواهد رفت و نماز خواهد گذاشت.

 
سجاده،سجاده فرش،سجاده مسجد،سجاده مسجدی،سجاده مصلی،سجاده نماز،سجاده مساجد،سجاده مدارس،سجاده مدرسه،سجاده محرابی،بافت سجاده ،سجاده ارزان،فرش سجاده ای،سجاده ادارات
 
سجاده فرش دارای طرح ها و رنگ های مختلف و متنوعی است و طرح اصلی سجاده معمولاً محراباست. نقش قندیل، گنبدی،ستون و سر ستون هم در سجاده معمول است. دوران طلایی بافت سجاده اوایل سده هفدهم م. ( یازدهم ه. ق.) بوده است. شیعیان در بالای محراب، یا در حاشیه سجاده کتیبه‌هایی به نام معصومین - و اشعاری در مدح ایشان- و کلماتی چون "یاهو" یا حروف ابجد مانند 121 (یا علی)، 11 (هو) نقش می‌کرده اند. در حالی که سجاده‌های ایرانی با گل و بوته و نقش جانوران زیاد دیده شده، سجاده‌های مناطق دیگر - مانند آسیای صغیر- هرگز با شکل حیوانات دیده نمی‌شود. سجاده‌های بافت بلوچ، افغان و ترکمن رنگ متن قرمز سیر، ارغوانی تیره یا مشکی دارند.
امروزه استفاده از سجاده از جنبه شخصی خارج شده و در عرصه اجتماعی در اماکن مختلف متبرکه و اجتماعی - عمومی استفاده می شود.
سجاده در طرح ها و بافت های مختلف ،سجاده با نخ های اکرولیک و غیر اکرولیک و سجاده با رنگ های صنعتی و متنوع و سجاده با رنگ های طبیعی و اصیل ایرانی و...
سجاده در جایگاه های مختلف با ایده های متفاوت بروز کرده است و خودنمایی می کند.
سجاده تشریفات، سجاده غدیر،سجاده اسپرت،سجاده گنبدی،سجاده ترکمن ، سجاده نیایش،سجاده منیر،سجاده فولادی و سجاده های محراب دار و سجاده بی محراب و ... که عموما در قالب سجاده مسجد (سجاده مسجدی)، سجاده نماز ، سجاده محرابی ملی، سجاده و فرش مسجد،سجاده مدارس، سجاده حسینیه، سجاده مصلی، سجاده ادارات،سجاده سازمان ها، سجاده امامزادگان و سجاده سالن اجتماع و ... مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرد.
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده