پدر نساجی ایران

۱۳۹۵/۱۰/۲۳ پنج شنبه
(0)
(0)
پدر نساجی ایران
پدر نساجی ایران
نامش حسن بود و درسال 1276 ه.ش دیده به جهان گشود. پدرش تاجر بود وخودش نیز تا دهه چهارم عمرش به تجارت فرش پرداخت.حسن تفضلی از مدیران و کار آفرینان نامدار صنعت ریسندگی ایران است. نخستین کارخانه ریسندگی را در آذر 1313 درکاشان بنیاد گذاشت و در سال های بعد کارخانه های شماره 2 و شماره 3 را راه اندازی کرد. حسن تفضلی از نخستین مدیران سنتی ایران است که به اقتضای زمان به مدرنیسم و الزامات ناشی از آن در صنعت و اقتصاد پای بند شد. به او "پدر نساجی ایران" لقب داده اند.              
در طول حیات 90ساله اش کریمانه خدمات شایانی نه تنها به کاشان که به کل ایران کرد. ازجمله فعالیتهای فرهنگیش میتوان به مرمت مقبره محتشم کاشانی ، چاپ کتیبه های اشعار محتشم در تیراژ بالا و ارسال به تمامی نقاط کشورنام برد. خدمات عام المنفعه بسیاری هم داشتند ازجمله کمک به ساخت و تاسیس مساجد ، حسینیه ها و هیئات مذهبی، دست گیری از مستمندان و ایتام، ساخت مرکز رادیولوژی و سی.سی.یو برای بیمارستان کاشان وهمچنین بنیانگذاری نهادهای غیردولتی و مردم نهاد مثل اتاق بازرگانی کاشان در سال 1334 . ایشان به نهادهای نوپای انقلابی مثل بنیاد شهید هم بسیار کمک کردند و بسیاری از خدمات ایشان هنوز هم نه تنها از دید مردم بلکه از دید خانواده ایشان هم پنهان مانده است 

 
کارخانجات فرش کاشان،کارخانجات فرش سجاده کاشان،شرکت سجاده فرش ،شرکت فرش و سجاده کاشان،فرش سجاده ای،سجاده فرش کاشان

اما بزرگ ترین اثر که ایشان را شهره عام و خاص کرد، بنیانگذاری کارخانجات ریسندگی و بافندگی کاشان در سال 1313 بود که بعدها در فازهای بعدی کارخانه های شماره 2 و شماره 3 آنرا نیز بنیان گذاشت و چنین بود که وی را "پدر نساجی ایران" لقب دادند اما مردم شهر او را به نام "ارباب" و بعدها "حاجی ارباب" می شناختند.     
 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده