رنگرزی گیاهی - سنتی سجاده فرش و فرش

۱۳۹۵/۱۰/۱۶ پنج شنبه
(0)
(0)
رنگرزی گیاهی - سنتی سجاده فرش و فرش
رنگرزی گیاهی - سنتی سجاده فرش و فرش
رنگ‌های طبیعی و زیبا و دلفریب برگرفته از گیاهان مختلف، همانگونه که به طبیعت بکر زیبایی چشم‌نوازی می‌بخشد، زمانی که با شیوه‌های سنتی به جان پشم و نخ بنشیند، و در سجاده و فرش سجاده ای و فرش خود را نمایان سازند، به آن هم جان می‌دهد تا چشم را نوازش کند و روح را جلا بخشد.
در این میان استان فارس به دلیل مناطق متعدد عشایر نشین و روستایی خود که از گذشته‌های دور مواد اولیه دستبافت‌هایشان از قبیل سجاده و فرش و گلیم و ... را با استفاده از این گیاهان رنگ می‌کردند از مناطقی است که در آن رنگرزی سنتی از سابقه‌ای بسیار کهن برخوردار است .
سجاده ها و فرش پازیریک که در آن از رنگ های زیبا و متعددی استفاده شده گواهی است روشن بر شناخت رنگ و بهره گیری هنرمندان و صنعتگران این خطه از گیاهان و مواد رنگده در رنگرزی .
 
سجاده و رنگرزی.فرش سجاده و رنگرزی.سجاده و فرش سجاده.سجاده.سجاده فرش کاشان.تولید فرش سجاده ای.قیمت فرش سجاده ای.رنگ فرش سجاده ای.سجاده فرش و رنگ.سجاده ارزان
هنرمندان و صنعتگران رنگرز با استفاده از قسمت‌های مختلفی همچون ریشه‌، ساقه‌، میوه و گل‌های درختان و گیاهانی چون اسپرک، سماق، پوست انار‌ پوست بلوط، زعفران، خوشک، گندل، برگ مو‌، پوست گردو ، جفت، جاشیر‌، روناس و ... که به وفور در عرصه‌های طبیعی فارس می‌رویند، نخ و پشم و پنبه را که کاربرد زیادی و تمام و کمال د ر صنعت نساجی و سجاده و فرش و فرش سجاده ای دارند،رنگ می‌کنند.
البته با توجه به اینکه بیشتر این مواد رنگده از ثبات نسبتا ً کمی برخوردار هستند و در مقابل نور، شستشو و سایش چندان پایدار نیستند و به همین دلیل رنگرزان موادی دیگر به آنها اضافه می‌کنند تا رنگ‌ها را تثبیت کنند، موادی که در رنگرزی به آنها دندانه می‌گویند‌.
سجاده.فرش سجاده.فرش سجاده ای کاشان.شرکت فرش سجاده ای.تولید فرش سجاده.قیمت فرش سجاده.سجاده.قیمت سجاده.سجاده فرش ارزان.شرکت عرش.سجاده فرش مهر
 
دندانه نه تنها باعث افزایش واکنش بین الیاف و ماده رنگی می‌شود، بلکه به تثبیت رنگ و یک نواختی آن در الیاف کمک می‌کند‌.
زاج‌ها یا نمک‌های سولفات فلزات (زاج سفید، زاج سبز، زاج سرخ و زاج سیاه) بهترین املاح در کنار اسیدهایی چون دوغ، آهک، کشک، آب پنیر، لیمو عمانی، نشادر، قره قروت و ... جهت دندانه هستند.
به گزارش ایسنا، دندانه‌ها به سه طریق در رنگرزی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اول رنگرزی سپس دندانه کردن، ابتدا دندانه کردن سپس رنگرزی، دندانه و رنگرزی هم زمان.
فراوانی و تنوع گیاهان رنگده و برخی از حشرات در استان فارس که بیشتر آنها در صحراها ، دشت ها و مناطق کوچ رو ایلات و عشایر هستند باعث شده که استان فارس از گذشته های بسیار دور یکی از مراکز مهم رنگرزی ایران پهناور باشد. وجود دستبافت‌های عشایری و روستایی استان فارس در گذشته‌های دور مبین این ادعاست.
شاید به صراحت بتوان گفت که یکی از دلایل شهرت و محبوبیت فرش های دستباف استان فارس و صنایع دستی مرتبط با فرش و سجاده و فرش سجاده ای از دیرباز تا کنون در کنار بافت آن، همین رنگ‌های گیاهی است که دختران و زنان هنرمند فارسی با آنها ایجاد نقوشی زیبا و دل انگیز می‌کنند.
 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده