هیت ست در سجاده

۱۳۹۵/۹/۲۲ دوشنبه
(0)
(0)
هیت ست در سجاده
هیت ست در سجاده

"Heat set" یا "هیت ست" در اصطلاح به تکنولوژی بافت یا فرآیندی در بافت سجاده فرش گفته می شود که نخ مورد استفاده برای تولید فرش سجاده ای با استفاده از بخار آب و گرما دستخوش تغییرات فیزیکی و شیمیایی می شود.
 
امروزه در تولید فرش و سجاده فرش(فرش مسجدی ) استفاده از نخ های هیت ست شده و با کیفیت و متمایز از سری های دیگر که هیت ست نشده می باشند افزایش چشم گیری داشته است.با پیشرفت دستگاه های بافندگی نخ HitSet جایگاه ویژه ای بین تولیدکنندگان فرش و فرش سجاده ای پیدا کرده است. اصولاً فرایند  HitSet و بخار دهی به منظور افزایش کیفیت نخ و نهایتاً فرش ماشینی و سجاده می باشد. به تجربه ثابت شده است که استفاده از نخ HitSet در یک واحد فرش بافی و دیگر واحدهای فرش چون سجاده فرش،فرش محرابی و ...بین 7 تا 10 درصد افزایش راندمان تولید داشته که این رقم بسیار بالایی در یک دوره مالی شرکت خواهد بود.
همان طور که ذکر شد این افزایش راندمان در تولید فرش و تولید فرش سجاده به علت رفع بسیاری از عیوب نخ در مرحله HitSeting است و این یکی از دلایل استقبال تولیدکنندگان فرش و سجاده فرش از این نوع نخ است. نخ HitSet تقریباً برای ماشین آلات با تکنولوژی بالای بافندگی فرش، فرش سجاده ای،یک الزام است. امروزه سرعت بافت در حال افزایش است و به ویژه در تراکم های بالای فرش و سجاده فرش، نخ ها باید در برابر پارگی زیادی مقاومت داشته باشند تا این امر، تولید را مختل نکند.
 
در ماشین HitSet به طور متوسط 24 تا 48 سر نخ در قفسه (کریل) به ماشین تغذیه می شود. اصولاً فرایند بخار دهی نخ های آکریلیک یک فرایند ضروری جهت بافت فرش ماشینی با کیفیت بالا می باشد. بخار دهی باعث ایجاد مقاومت بالا در برابر پارگی، استحکام ابعادی بالا، کاهش پرزهای سطحی و در نتیجه پرزدهی نخ، قابلیت جذب بالای رنگ، حجیم شدن نخ و ایجاد یک سطح کاملاً یکنواخت با زیر دست نرم، می شود.
در کنار کریل تغذیه، یک کریل رزرو هم وجود دارد که در هنگام اتمام بوبین اول، پروسه تولید دچار توقف نگردد.
نخ ها پس از عبور از واحد Pre Feeding وارد سیستمی می شوند که به کلاف کن معروف است. در این بخش نخ ها به صورت حلقه هایی ممتد بر روی یکدیگر و بر روی یک تسمه نقاله پهن می شوند. در مدل های جدید ماشین آلات HitSet جهت افزایش تولید پهنای تسمه نقاله هدایت کننده نخ ها افزایش یافته است.
معمولا تولید ماشین هیت ست بین 3 تا 12 تن در روز بسته به نوع نخ، کیفیت نخ، نمره نخ متغیر است. سپس نخ ها از روی تسمه نقاله وارد ناحیه بخار دهی می شوند.
نخ ها پس از خروج از هدهای بخار، وارد خشک کن و بعد نیز خنک کننده می شوند. از آنجایی که آکریلیک قابلیت جذب رطوبت دارد و جود این مرحله ضروری است. سپس سرنخ ها وارد بخش کنترل الکترونیکی می شوند و از آنجا به واحد پیچش هدایت می شوند. قبل از این واحد انبارک نخ قرار دارند که جهت جلوگیری از توقف خط مورد مصرف هستند.
نکته مهم اینکه در خطوط هیت ستی که قابلیت هیت ست نمودن انواع نخ های پلی استر – پلی پروپیلین – پلی آمید- آکریلیک- پشم و مخلوط را برای نخ های ریسیده شده و BCF دارند، در ماشین TVP3 طول تونل بخار و زمان بخار دهی بیشتر است و عمل هیت ست در یک تونل بسته انجام می گیرد و دمای بخار آب تا 140 درجه می تواند بالا رود در حالی که در ماشین LV و عدم نیاز نخ آکریلیک به دمایی بالاتر از 100 درجه جهت پفکی شدن، بخار در محیط اتمسفر یک و بدون فشار اعمال می شود. نکته دیگر این است که در ماشین TVP3 می توان از این خط نخ فریز هم به دست آورد. بدین شکل که قبل از ورود نخ به بخار دهی می توان نخ را از یک واحد Freezing و خنک کننده عبور داده و سپس نخ را هیت ست نمود.
 
مزایای فرش هیت ست شده چیست؟
​از مهمترین فوائد نخ آکریلیک HitSet می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
*کاهش  پرزهای زائد سجاده فرش

*افزایش طول عمر  و میزان استفاده سجاده فرش

*افزایش لطافت و نرمی سجاده فرش

*افزایش مقاومت در برابر کشش اضافی

*جلوگیری از پارگی

*عدم رنگ دهی در صورت شست و شو

*افزایش جلوه و زیبایی سجاده فرش

*پفکی شدن نخ و بالک بیشتر و در نتیجه کاهش میزان نخ مصرفی و پوشش بهتر فرش

*تشخیص سرنخ ها در فرش بافته شده ( دانه اناری شدن فرش )
 
*تثبیت حرارتی و تثبیت تاب
 
سرنخ ها درفرش سجاده ای بافته شده با این نخ ها کاملا به صورت دانه دانه مشخص است واصطلاحا دانه ی اناری است
  مشخصه ی دیگر سجاده فرش بافته شده بانخ هیت ست این است که پا خورفرش نرمتر خواهدبود.
 
 
 نمونه سجاده فرش عرش کاشان
سجاده فرش عرش کاشان
 نمونه نخ های کاربردی در سجاده فرش
سجاده فرش عرش کاشان
  نمونه نخ های کاربردی در سجاده فرش
فرش سجاده ای عرش کاشان
  نمونه نخ های کاربردی در سجاده فرش
فرش سجاده ای عرش کاشان
   نمونه نخ های کاربردی در سجاده فرش
سجاده فرش عرش کاشان
  نمونه نخ های کاربردی در سجاده فرش
فرش سجاده ای عرش کاشان
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده