سجاده فرش عرش کاشان

۱۳۹۵/۹/۲۱ یکشنبه
(0)
(0)
سجاده فرش عرش کاشان
سجاده فرش عرش کاشان
فرش سجاده ای کاشان یکی از برترین تولیدکنندگان ملی فرش سجاده ای جمهوری اسلامی ایران می باشد، لذا هر روزه به دنبال راهی جدیدتر در ارائه خدمات فرش سجاده ای برای بقاع متبرکه است.

به طور طبیعی در جوامع اسلامی و غیر اسلامی ایجاد مکانی آرام و زیبا و پاکیزه یکی از مشخصات عبادتگاه در تمامی ادیان بوده است. فرش های سجاده ای با الگو برداری از نقوش اسلامی و ایرانی و ایجاد هارمونی متناسب و منظم با فضاهای مذهبی  طرحی بدیع و آرامش بخش را ایجاد میکند و به ایجاد فضای معنوی  بسیار کمک می کند.

به‌صورت کلی به فرش‌هایی که دو لچک در بالا دارند اما در پایین بدون لچک هستند و در مرکزشان فضایی طاقدار مانند محراب مساجد به‌ تصویر کشیده شده، فرش سجاده ای محرابی می‌گویند. این فرش ها در رول‌های طویل بافته می‌شوند و محراب‌ها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. هر طرح محراب، سجاده یک نمازگزار محسوب می‌شود که نمازگزار با استقرار روی سجاده فرش خود نوعی حریم عبادی پیدا می کند و فرش سجاده ای نوعی محل قرار و آرامش وی می گردد.

فرش سجاده‌ای یا همان سجاده فرش و سجاده محرابی از نظر تکنیک بافت و مواد اولیه تفاوتی با دیگر انواع فرش ماشینی ندارند. این نوع فرش در کشورهای مسلمان‌نشین طرفداران بی‌شماری دارد. بزرگ‌ترین بازار فروش فرش های سجاده ای محرابی ایرانی، بیروت، و اکثرا همه کشورهای حاشیه خلیج فارس و بعضی از کشورهای اروپایی هستند.
 فرش سجاده ای
فرش سجاده ای یکی از انواع فرش های یکپارچه و بدون دوخت است. فرشهای ماشینی یکپارچه همان فرش های سفارشی و بدون دوخت است که کمک میکند تمامی نقاط محیط مورد نظر خود را به صورت یکسان و یک دست و با یک نقشه و طرح فرش نمایید. به تازگی گرایش بسیاری برای استفاده از سجاده فرش به خاطر نظم و اراستگی خاصی که در طراحی و طرح محراب آن دارد وجود دارد .
فرش سجاده ای در انواع طرح محرابی و طرح تشریفاتی (فرش مخصوص راهرو ها،پله ها، سالن های کنفرانس و هتل ها) تولید می شوند.

 طرح‌های فرش سجاده ای
اجزای تشکیل‌دهنده طرح محرابی به‌گونه‌ای است که ریشه در باورهای مذهبی ایرانیان دارد و به صورت نمادین آنها را بازگو می‌کند. به عبارت دیگر این اشکال و نمادها بازتابنده گرایشات و باورهای آیینی ایرانیان است. نقشه‌های محرابی فرش سجاده ای  یکی از این طرح‌ها هستند که ویژه مکان‌های مذهبی و مقدس طراحی شده‌اند. گروهی از پژوهشگران برآنند این نوع نقشه فرش با ظهور دین اسلام و گرویدن ایرانیان به دین آخرین پیامبر خدا زاده شد و گسترش یافت. اما گروه دیگری معتقدند این طرح، ریشه در گذشته‌های دور تاریخی ایرانیان دارد.
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده